Lidice a Terezín

 

Malá pevnost

Součást komplexu barokního opevnění, který sloužil v 18. století jako pevnost proti častým vpádům pruských vojsk, později nechvalně proslulá pobočná věznice pražského gestapa. Během asi dvouhodinové prohlídky navštívíte hromadné cely, samotky, márnici, odvšivárnu, popraviště, podzemní kasematy atd.

Muzeum ghetta

V objektu bývalé školy je v expozici zdokumentován vývoj nacismu od roku 1933 až do konce druhé světové války s přihlédnutím na historii terezínského ghetta. Mezi jednotlivými výkladovými panely je instalována audiovizuální projekce, na které ve smyčkách probíhají autentické výpovědi terezínských vězňů. V muzeu můžete shlédnout některý z krátkých filmů mapujících historii Terezína jako židovského ghetta.

Magdeburská kasárna

V rozsáhlém komplexu kasáren najdete expozice výtvarného umění, literatury   a dramatického umění terezínských vězňů, velmi sugestivní repliku ženského pokoje z období ghetta, divadelní scénu ke hře Brundibár a další zajímavosti.

Krematorium

Pochmurné místo na konci města bylo poslední stanicí pro více než 30 000 obyvatel terezínského ghetta.

Památník Lidice

Obec ležící nedaleko od Kladna se stala symbolem odboje proti fašismu. V roce 1942 byla obsazena pražským gestapem a srovnána se zemí. Muži byli na místě zastřeleni a ženy s dětmi odvlečeny do koncentračních táborů. V místě bývalé obce se nachází památník dokumentující události spojené s vyhlazením Lidic.

 

Cena 210Kč/os.      Odjezd 7:00         Návrat 16:00

 

Terezín – židovský hřbitov